Committee Members

WHO SERVES ON THE COUNTY COMMITTEE?
 
In Orange County, there are eleven members - two representatives from each supervisorial district and one member at large. School or community college district board members who are otherwise eligible may be members of the County Committee. Members need not be current or prior school board members. The term of office is four years. (Education Code §4006-4009)
 
HOW ARE MEMBERS OF THE COUNTY COMMITTEE ELECTED?
 
The candidates for the Orange County Committee on School District Organization are presented to the Nominating Committee through a nominating process, which takes place from July through October.
 
The Nominating Committee is made up of representatives from the 31 school and community college boards in Orange County. The members of the Nominating Committee are appointed by their respective Boards at their districts annual organizational meeting (held in December of each year). Committee Members are elected by absentee ballot or by an in-person ballot at the joint OCSBA/ACSA dinner meeting, held between October 1 and December 1.
 
Current County Committee members are listed below with their respective supervisorial district and term:
 
County Committee Member​ Supervisorial District​ Current Term​
Jo-Ann Purcell​ 1st Supervisorial District​ Term Expires - November 2021
Joey Van Camp 1st Supervisorial District​ Term Expires - November 2020
Meg Cutuli​ 2nd Supervisorial District​ Term Expires - November 2018
Virginia Wilson​ 2nd Supervisorial District​ Term Expires - November 2019
Karin Freeman​ (Vice-Chair) 3rd Supervisorial District​ Term Expires - November 2019​
Kathryn Moffat 3rd Supervisorial District​ Term Expires - November 2020
Marilyn Buchi 4th Supervisorial District​ Term Expires - November 2018
Robert Singer​ 4th Supervisorial District​ Term Expires - November 2021​
Sheila Benecke (Chairperson) 5th Supervisorial District​ Term Expires - November 2021​
Suzie Swartz 5th Supervisorial District​ Term Expires - November 2019​
Francine Scinto At-Large​ Term Expires - November 2020​